Otwarcie wystawy “Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.

Data publikacji: 17/04/2024

 

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, Grodzisk Mazowiecki, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki i Mediateka Grodzisk zapraszają na otwarcie wystawy “Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.

W związku z 81. rocznicą powstania w getcie warszawskim w piątek (19.04) przy budynku Mediateki w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej “Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.
 
Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie wystawa “Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą” przenosi nas w dramatyczne wiosenne dni 1943 r. w warszawskim getcie. To opowieść o heroizmie młodych żydowskich bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy 19 kwietnia zdecydowali się stawić zbrojny opór niemieckiemu ludobójstwu. Uczynili to na przekór i wbrew militarnym kalkulacjom, które nie dawały im żadnych szans – nie tyle na sukces – co nawet na zwyczajne ocalenie. To historia ich dramatycznych walk o kolejne kamienice – twierdze na Gęsiej, Nalewkach, Zamenhofa, placu Muranowskim. To ponadczasowa historia ich dramatycznych wyborów i prawa każdego do godnej ludzkiej śmierci – takich jakich dokonał Mordechaj Anielewicz i jego towarzysze broni. To wreszcie historia oddająca w pełni niepokornego ducha walczącej Warszawy, której mieszkańcy nigdy nie złożyli broni przed niemieckim najeźdźcą i zawsze gotowi byli walczyć o wolność.

Zapraszamy

19 kwietnia (piątek), godz. 10:00
przy budynku Mediateki, ul. 3 Maja 57
w Grodzisku Mazowiecki
 
Ekspozycję w tym miejscu będzie można oglądać
do 6 maja 2024 r.

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl