Rodzinne warsztaty z Joanną Rusinek wokół książki “Szalik”

Data publikacji: 20/10/2023

 

Wszyscy znamy ilustracje Joanny Rusinek. Zapraszamy Was na rodzinne warsztaty z Artystką, których jedną z głównych bohaterek będzie Wisława Szymborska, tytułowa postać z książki “Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. 

Będziemy rozmawiać o pracy ilustratorki oraz o kolażach, wyklejankach i książce “Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów razem z Joanną Rusinek będą tworzyć własne kolaże – wyklejanki. Wezmą też udział w zabawie literackiej Wisławy Szymborskiej.

Jesteśmy przekonani, że w Roku Wisławy Szymborskiej, taka aktywność twórcza, będzie najlepszą motywacją do poznawania biografii Wisławy Szymborskiej i utworów noblistki.

Joanna Rusinek

polska graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2006 r. obroniła dyplom w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci.

Autorka studenckich etiud animowanych, z których jedna, zatytułowana “Przypadek” zdobyła nagrodę festiwalu Ofafa w Krakowie i wyróżnienie na festiwalu Animateka w Lublanie. Współautorka “Zabawek Cesarza” (2012 r.), łączącego zapis dokumentalny z animacją filmowego portretu Marka Sosenki, najbardziej znanego polskiego kolekcjonera zabawek. Współpracuje z gazetami i czasopismami, projektuje okładki płyt i książek (m.in. do tomu wierszy Wisławy Szymborskiej “Wystarczy” oraz opublikowanych przez Wydawnictwo a5 książek poetyckich), przede wszystkim jednak specjalizuje się w ilustrowaniu książek dla dzieci. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt projektów, w tym opracowanie takich tytułów jak “Piotruś Pan” czy “Jan Brzechwa dzieciom”, “Samotny Jędruś” Wojciecha Widłaka, “Kreska i Kropek” Jarosława Mikołajewskiego,  “Wszędzie pachnie czekolada” Danuty Wawiłow, “Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek, “Bezsenność Jutki” Doroty Combrzyńskiej-Nogali, “Pamiętnik grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz, “Król zwierząt” Małgorzaty Kur, “Wojna na pięknym brzegu” Andrzeja Marka Grabowskiego, “Historia pewnego statku” Zofii Staneckiej czy “Pitu i Kudłata” Leszka K. Talko… i wiele innych. 

Ilustrowała także książki swojego brata, Michała Rusinka, m.in.: “Mały Chopin” (publikacja w kilkunastu językach na całym świecie), “Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci”, “Zaklęcie na »w«”, “Wierszyki domowe”, “Wierszyki rodzinne”, “Pałac Prezydencki dla dzieci”, “Limeryki i inne wariacje”, “Kefir w Kairze”, “Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” oraz “Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci”, “Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Ilustrowana przez nią książka Jarosława Mikołajewskiego “Wędrówka Nabu” zdobyła Nagrodę Książka Roku 2022 IBBY w kategorii specjalnej “Dziecko jest najważniejsze”. Mieszka w Warszawie.

O książce “Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”

“Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” Michała Rusinka to ilustrowana książka dla dzieci przybliżająca życie Noblistki. To zabawna opowieść o małej Ichnie i dorosłej Wisławie. Bywa też poważnie. Oczywiście, nie za bardzo. W końcu każdy dorosły powinien zachować w sobie coś z dziecka. Jest to historia dla dzieci w wieku 6-8 lat. Z książki dowiesz się:

  • Co jest magicznego w dwóch słowach “nie wiem”.
  • Kto przepowiedział przyszłość Wisławie Szymborskiej w kronice klasowej.
  • O co chodzi z tym “szalikiem”.

Dorosłym czasem wydaje się, że wiedzą wszystko, ale czy wiedzą, skąd się wziął pomysł na pisanie limeryków albo jak Wisława Szymborska zareagowała na wiadomość o otrzymaniu nagrody Nobla? Ta książka to prawdziwa podróż u boku jednej z najbardziej znanych poetek na świecie.

Wisława Szymborska, bohaterka książki dla dzieci, to jedna z najbardziej znanych poetek na świecie. Zanim została poetką, była dzieckiem, które – jak każdy z nas – całowało żaby w nadziei, że zamienią się w księcia, myślała o karierze gwiazdy filmowej, psociła i szukała własnej drogi. Ta książka to nie tylko podróż przez życie (nie)zwyczajnej poetki. To również opowieść o dziewczynce, która podążała za swoimi marzeniami, ufając własnemu instynktowi.

Książka “Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” to książka obrazkowa, której tekst i ilustracje tworzą razem wyjątkową całość. Przewracając kolejne strony, przenosimy się do fascynującego świata poetki, podglądamy rysunki z jej dzieciństwa, wyklejanki. Książka została zaprojektowana z dbałością o każdy szczegół: ma twardą oprawę, najlepszej jakości papier i duży format lubiany przez dzieci.

 
Na warsztaty zapraszamy 4 listopada (sobota), godz. 12:00
Biblioteka Główna (II p. Mediateki) przy ul. 3 Maja 57
 
Zapraszamy dzieci  w wieku około 7 lat wraz z rodzicami. 
 
Wstęp wolny, ale jeśli jesteś zdecydowana/y na uczestnictwo w warsztatach napisz do nas m.zerek@biblioteka.grodzisk.pl
 
Dzięki temu będziemy mogli sprawniej przygotować warsztat.  
 
Warsztaty z Joanną Rusinek organizowane są w ramach programu BLISKO.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
 
Do zobaczenia!

 

 

 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl