Spotkanie z Karolem Wójcickim, “W pogoni za cieniem. Opowieść łowcy zaćmień” (tłumaczenie PJM)

Data publikacji: 25/09/2023

 

Wydawnictwo Tatarak, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński zapraszają na niezapomnianą wyprawę wokół Słońca z Karolem Wójcickim, Z głową w gwiazdach.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa ilustracji z książki “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”, katalońskiej ilustratorki Ainy Bestard.
 
Jak to jest stanąć w cieniu Księżyca i doświadczyć nagłej nocy w środku dnia? O podróżach na drugi koniec świata w poszukiwaniu zaćmień Słońca – najbardziej wyjątkowych zjawisk w otaczającym nas zakątku Wszechświata – opowie popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i podróżnik Karol Wójcicki.
 
Do organizacji wydarzenia zaprosiliśmy Planetarium i obserwatorium astronomiczne w Grodzisku Mazowieckim, które przygotuje dla Was ciekawostki dotyczące obserwacji Słońca oraz zaprezentuje możliwości teleskopu i okularów słonecznych. 
 
Karol Wójcicki
 
Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage “Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym, polując na zorze polarne. Jednocześnie z przydomowego obserwatorium przybliża wszechświat ponad dwustu tysiącom śledzących go w sieci ludzi. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Na przestrzeni lat współpracował z licznymi planetariami i centrami nauki w całej Polsce. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
 
O wystawie
 
Wystawa ilustracji do książki “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie” Ainy Bestard – hiszpańskiej i katalońskiej artystki mieszkającej oraz pracującej w Barcelonie.
 
Przez tysiące lat ludzkość obserwowała niebo i próbowała wyjaśnić, czym jest wszechświat. Przedstawiano go na wiele sposobów we wszystkich kulturach. W miarę upływu lat fizycy, matematycy i astronomowie doskonalili narzędzia do jego badania. Książka ta stanowi hołd dla historii ilustracji naukowej XIX wieku, która w znacznym stopniu przyczyniła się do spopularyzowania astronomii. W czasach, gdy nie istniały zaawansowane urządzenia do prowadzenia obserwacji astronomicznych, artyści przedstawiali swoje interpretacje wszechświata, zadziwiające połączeniem rzeczywistości z fantazją. Pod względem graficznym oraz ikonograficznym ilustracje Ainy Bestard są inspirowane tymi wspaniałymi rysunkami i rycinami. Linie i kropki, które wyszły spod jej ręki, przywodzą na myśl techniki rytownicze. Ramki ilustracji nawiązują do tych, w które oprawiano ryciny panoramiczne. Ilustracje zawierają element artystyczny, który czasami wykracza poza ramy ściśle naukowe. Wiedza uzyskana dzięki projektowi ALMA pozwoliła uzupełnić je treścią zgodną z obecnymi odkryciami naukowymi.
 
Aina Bestard
 
Autorka wielu książek dla dzieci. Pracowała jako projektantka dla takich firm jak: Miro Jeans, Woman’s Secret czy Camper. Laueatka Bologna Ragazzi Award 2021 w kategorii Non-Fiction za książkę, “Ziemia, żywa planeta”. W Polsce nakładem wydawnictwa Tatarak ukazało się jak dotąd siedem książek jej autorstwa: “Co kryje las?”, “Co kryje ciało?”, “Co kryje morze?”, “Co kryje nocne niebo?”, “Narodziny”, “Ziemia, żywa planeta”, “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”.
 

Na spotkanie zapraszamy 4 października (środa), godz. 18:00

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

(sala koncertowa w Mediatece)

przy ul. 3 Maja 57 w Grodzisku Mazowieckim

Na polski język migowy (PJM) spotkanie tłumaczyć będą Justyna Anna Miłczak i Anna Makowska.

Wstęp na spotkanie jest wolny!

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających w Oddziale dla dzieci do końca października.

Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Tatarak za wybranie naszej biblioteki na współorganizatora wydarzenia. 

Spotkanie zorganizowano przy wsparciu Institut Ramon Llull

Za pomoc w organizacji dziękujemy również Ośrodkowi Kultury w Grodzisku Mazowieckim oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji Gminy Grodzisk Mazowiecki.

 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl