Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką “Stanu splątania”

Data publikacji: 24/10/2023

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką znakomitej i wielokrotnie nagradzanej powieści dla młodzieży, “Stan splątania”.

 

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

uznana autorka książek dla dzieci i popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Jest zwyciężczynią organizowanego przez Empik konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą “Przecinek i Kropka” oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007 roku otrzymała brązowy medal “Zasłużeni Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ma troje dzieci, mieszka w Gdańsku. Za “Stan splątania” otrzymała nagrodę Komitetu Ochrony Praw Dziecka “Świat Przyjazny Dziecku” oraz nagrodę literacką “Żółta Ciżemka” przyznawaną przez Bibliotekę Kraków. Dzięki tej powieści została również laureatką Nagrody Literacka Podróż Hestii w roku 2022. Powieść była także nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY “Książka Roku 2021”.

O książce “Stan splątania”

Obcy sobie, oddzielni, zaplątani w codzienne obowiązki, zniewoleni przez lęki. Kto mógł przypuszczać, że staną się sobie tak potrzebni, jak Harry, Hermiona i Ron!
 
Maria. Codziennie garść suplementów i paskudne smoothie. “Zdrowe i smaczne” – z pewnością! A na święta plastikowa choinka z supermarketu i wigilia z cateringu, bo – jak twierdzi mama – nie można tracić życia na drobnostki.
 
Lena. Zawsze ze słuchawkami na uszach. To jedyny sposób, żeby odciąć się od ludzi. Niespecjalnie ich lubi. No i mama… Czasami myśli, że to raczej ona sama jest matką w tej rodzinie. Czuje się stara i zmęczona. Ale może porysuje, kiedyś to lubiła…
 
Miłosz. W naciągniętym na głowę kapturze, z wielkim futerałem na wiolonczelę. Osobny. Nie lubi się wychylać. Gdyby tylko bluza mogła działać jak peleryna niewidka… Dość tego! Musi być silny, bo “świat nie jest miejscem dla słabeuszy”.
 
Choć chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, właściwie się nie znają. Nie pomaga też ciągła presja – koniec szkoły, egzamin ósmoklasisty i mityczne punkty – za świadectwo, olimpiady, konkursy i wolontariat. Właśnie, wolontariat! Maria, Lena i Miłosz mają go odbyć w domu spokojnej starości…i nagle okazuje się, że to początek czegoś nowego i odświeżającego. Doświadczenie, które zmieni nie tylko ich, ale także ich rodziny.
 
Nagradzana autorka “Praktycznego Pana”, “Siedmiu wspaniałych” oraz serii książek, na podstawie których powstał serial “Pamiętnik Florki”Roksana Jędrzejewska-Wróbel, tym razem napisała książkę dla nieco starszego pokolenia młodych czytelników, choć tak naprawdę “Stan splątania” to powieść międzypokoleniowa.
 

Źródło: Wydawnictwo Literackie

plakat informacje o spotkaniu z pisarką, kobieta Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Na spotkanie zapraszamy 6 listopada (poniedziałek), godz. 10:00

Biblioteka Główna (Sala koncertowa w Mediatece) przy ul. 3 Maja 57

w Grodzisku Mazowieckim

Wstęp na spotkanie jest wolny!

Zapisy klas szkolnych 7 i 8 szkół podstawowych u Marii Zdrojewskiej m.zdrojewska@biblioteka.grodzisk.pl

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel jest organizowane w ramach projektu “Literatura jest wszędzie. Tak czytają młodzi!”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji u koordynatorki projektu, Magdaleny Żerek: m.zerek@biblioteka.grodzisk.pl
 
Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl