Wygrana na wielką skalę dla naszej biblioteki! Dziękujemy!

Data publikacji: 28/02/2020

W Ministerstwie Rozwoju wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Laureatem, w kategorii gmina miejsko-wiejska, została nasza biblioteka za projekt “Innowacyjna biblioteka XXI wieku”.

Dla naszej biblioteki jest to wyjątkowe wyróżnienie ponieważ wygrała kultura i to w konkursie, który nie jest konkursem branżowym. Rywalizowaliśmy z projektami związanymi z ekologią, pozyskiwaniem energii czy strefą komunikacji. Kapituła składająca się z profesorów, ministrów czy redaktorów doceniła nasz wkład w kształtowanie postaw obywatelskich i ułatwienie dostępu do kultury takimi technologiami jak np. Książkomat. Wygrała nasza codzienna praca i innowacyjne pomysły całego zespołu biblioteki, wygrał samorząd, który zawsze nas wspiera, wygrali nasi Czytelnicy, którzy chcą z nami współtworzyć to miejsce i wygrała cała społeczność instytucji kultury!

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego, konkurencja była ogromna. Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko.

Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk” – mówi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.

Nadesłane projekty dotyczyły między innymi komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej.

Jak zaznaczył obecny na gali minister cyfryzacji Marek Zagórski, innowacje są wdrażane dla obywateli i mieszkańców. “Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania – smart city, smart village – to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec” – powiedział Zagórski.

Zdaniem ministra największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Więcej o konkursie można przeczytać na stronie Polskiej Agencji Prasowej.