Wystawa ilustracji “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”

Data publikacji: 10/10/2023

 

Wydawnictwo Tatarak i Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki zapraszają na wystawę ilustracji z książki “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”, katalońskiej ilustratorki Ainy Bestard.

 
Jest to wystawa ilustracji do książki “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie” Ainy Bestard – hiszpańskiej i katalońskiej artystki mieszkającej oraz pracującej w Barcelonie.
 
Przez tysiące lat ludzkość obserwowała niebo i próbowała wyjaśnić, czym jest wszechświat. Przedstawiano go na wiele sposobów we wszystkich kulturach. W miarę upływu lat fizycy, matematycy i astronomowie doskonalili narzędzia do jego badania. Książka ta stanowi hołd dla historii ilustracji naukowej XIX wieku, która w znacznym stopniu przyczyniła się do spopularyzowania astronomii. W czasach, gdy nie istniały zaawansowane urządzenia do prowadzenia obserwacji astronomicznych, artyści przedstawiali swoje interpretacje wszechświata, zadziwiające połączeniem rzeczywistości z fantazją. Pod względem graficznym oraz ikonograficznym ilustracje Ainy Bestard są inspirowane tymi wspaniałymi rysunkami i rycinami. Linie i kropki, które wyszły spod jej ręki, przywodzą na myśl techniki rytownicze. Ramki ilustracji nawiązują do tych, w które oprawiano ryciny panoramiczne. Ilustracje zawierają element artystyczny, który czasami wykracza poza ramy ściśle naukowe. Wiedza uzyskana dzięki projektowi ALMA pozwoliła uzupełnić je treścią zgodną z obecnymi odkryciami naukowymi.
 
Aina Bestard
 
Autorka wielu książek dla dzieci. Pracowała jako projektantka dla takich firm jak: Miro Jeans, Woman’s Secret czy Camper. Laueatka Bologna Ragazzi Award 2021 w kategorii Non-Fiction za książkę, “Ziemia, żywa planeta”. W Polsce nakładem wydawnictwa Tatarak ukazało się jak dotąd siedem książek jej autorstwa: “Co kryje las?”, “Co kryje ciało?”, “Co kryje morze?”, “Co kryje nocne niebo?”, “Narodziny”, “Ziemia, żywa planeta”, “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”.
 

Wystawę można oglądać do końca października w Oddziale dla dzieci w Bibliotece Głównej (II p. Mediateki)

przy ul. 3 Maja 57 w Grodzisku Mazowieckim

Wystawę zorganizowano przy wsparciu Institut Ramon Llull

 

 

 

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Menu

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57
05-825 Grodzisk Mazowiecki

tel: 22 120 29 00
kontakt@biblioteka.grodzisk.pl