Wykład on-line “Mangi shojo – rys historyczny”

Data publikacji: 13/12/2021

Projekt “Tuszem na papierze – Świat oczami mangaków”  to projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  To projekt multimedialny, składający się z dwóch modułów.

Pierwszy moduł to cykl artykułów przedstawiających sylwetki i dzieła najbardziej znanych, klasycznych już twórców japońskich komiksów. Prace większości z nich można znaleźć w naszej bibliotece lub je zamówić! Chcemy przybliżyć najbardziej wartościowe pozycje na polskim rynku i ich twórców. Artykuły można przeczytać tutaj.

Drugi moduł to cykl szkoleń on-line o wybranych zagadnieniach z tematyki mangowej – historia mangi, wpływy sztuki europejskiej na japoński komiks, studio Ghibli czy ekranizacje mangi.

WYKŁAD BĘDZIE TŁUMACZONY NA JĘZYK MIGOWY! DO FILMU ZOSTANĄ DODANE NAPISY DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH!

Wykład on-line “Mangi shojo – rys historyczny”

DATA: 14.12 / godz. 18:30

Mówiąc o mangach stykamy się z różnymi terminami, kategoriami, wskazaniami… dla kogo? o czym? dla jakiego wieku? Mangami shojo popularnie nazywa się komiksy dla dziewczynek. Czy tak właśnie jest? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć przedstawiając rys historyczny wraz z sylwetkami najważniejszych twórców i twórczyń mang shojo. No i oczywiście dużo przykładów…!

Wykład poprowadzi dr Joanna Zaremba-Penk.

Dr Joanna Zaremba-Penk – ukończyła ochronę dóbr kultury ze specjalizacją historia i zabytkoznawstwo dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie obroniła doktorat z nauk o sztuce tamże. Całą karierę naukową poświęca badaniom nad mangą, zwłaszcza zagadnieniom ikonografii, inspiracji, motywów i zapożyczeń. W kręgu jej zainteresowań pozostaje również europejska i amerykańska sztuka przełomu XIV i XX wieku, sztuka japońska, design, ilustracja książkowa i plakat.

Wykład odbędzie się na żywo jako transmisja na naszym profilu na Facebooku. Transmisja zostanie zapisana i opublikowana w formie filmu na naszym kanale YouTube.

Partnerzy:

Tanuki.pl

Waneko.pl

Hanami.pl

MBP Szczecin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.